هدف از ساخت آزادراه پل زال- اندیمشک

هدف از ساخت آزادراه پل زال- اندیمشک تکمیل بخشی از کریدور آزادراه شمال- جنوب کشور  و کاهش سوانح جاده ای در این حد فاصل با اهداف کاهش قابل ملاحظه تلفات خسارات مربوط به حوادث جاده ای محور قدیم که پر حادثه ترین محور استان خوزستان است، حذف گردنه ها و قوس های خطرناک، کاهش زمان سفر، مصرف سوخت کمتر و آلودگی های ناشی از آن و استهلاک وسایل نقلیه، افزایش ظرفیت حمل و نقل جاده ای محور تهران- بندر امام خمینی می باشد.

 

موقعیت مسیر

آزادراه پل زال- اندیمشک بخشی از آزادراه سراسری تهران- اراک-خرم آباد-  اندیمشک- اهواز- بندر امام می باشد که امتداد کلی آن شمالی- جنوبی است. این آزادراه در شمال استان خوزستان قرار داشته و از انتهای آزادراه خرم آباد- پل زال در حوالی 2/5 کیلومتری غرب روستای پل زال آغاز می گردد. آزادراه مذکور پس از عبور از رودخانه زال در ابتدای مسیر، مسافتی حدود 35 کیلومتر را طی نموده و به حدود 3 کیلومتری شمال روستای بالارود می رسد، در ادامه مسیر آزادراه به سمت غرب منحرف شده و در غرب روستای بالارود ادامه می یابد و در کیلومتر حدود 45 به کمربندی بزرگ اندیمشک- دزفول می پیوندد.

 

شرایط طبیعی منطقه

مسیر آزادراه پل زال- اندیمشک از کیلومتر 000+00 الی 000+6 در دشتی پست و کم ارتفاع می گذرد و از کیلومتر 000+6  مسیر در محدوده کوهستانی قرار گرفته و از کیلومتر 35 تا حوالی کیلومتر 40  از مناطق تپه ماهور و کوهستانی عبور می نماید و سپس مسیر مذکور با عبور از دشتی مسطح و هموار به آزادراه اندیمشک- اهواز متصل می گردد.

 

شرایط اقلیمی

دمای هوای این منطقه در گرمترین روزهای تابستان به 51/5 درجه سانتیگراد بالای صفر و در سردترین روزهای زمستان به 1/5 درجه سانتیگراد زیر صفر می رسد. در آمار هواشناسی، بیشترین و کمترین تعداد روزهای یخبندان سالیانه به ترتیب 2 و صفر می باشد. بر اساس آنچه در ایستگاههای باران سنجی منطقه ثبت شده است، بیشترین و کمترین مقدار سالیانه منطقه، به ترتیب 507 و 130 میلیمتر است.

 

تاثیرات احداث پروژه پل زال- اندیمشک در شبکه حمل و نقل و اقتصاد منطقه

۱) تاثیر در شبکه حمل و نقل:

  • کوتاه ترین مسیر زمینی بین خلیج فارس و دریای خزر (کریدور شمال- جنوب)
  • کوتاه ترین مسیر زمینی بندر امام و کشورهای سواحل غربی و شرقی دریای خزر
  • کوتاه ترین مسیر زمینی بندر امام و کشور ترکیه

۲) تاثیرات اقتصادی پروژه:

استان خوزستان از استانهای ویژه کشور محسوب می گردد که دارای شاخص هایی به شرح ذیل می باشد:

  • واقع شدن در منطقه نفت خیز جنوب غربی کشور
  • بهره بندی از بنادر مهم و پر ظرفیت مانند بندر امام خمینی
  • منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی مجتمع های عظیم پتروشیمی در بندر ماهشهر
  • واحدهای بزرگ کشت و صنعت کارون و …
  • عظیم ترین ذخایر طبیعی نفت کشور
  • بزرگترین حجم آبهای سطحی کشور در رودخانه های بزرگ کارون، کرخه، دز و جراحی.

 

شرکت احداث، نگهداری و بهره برداری آزادراه پل زال – اندیمشک در سال 1386 با سرمایه گذاری بخش خصوصی جهت اجرای کامل پروژه تاسیس شد و تعهد و تامین و پرداخت پنجاه درصد از کل هزینه احداث آزاد راه پل زال – اندیمشک و طرح های جانبی آن و اجرای کل پروژه و بهره برداری از آن را دارد.

بر وفق قانون احداث پروژه های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک ها و سایر منابع مالی و پولی کشور مصوب 1367/08/24 و الحاقیه شماره 6080/ب117 هـ مورخ 1392/04/19 هیئت محترم وزیران و نیز انجام مطالعات باقیمانده و تکمیل مطالعات از قبیل مطالعات مسیر نقشه برداری، تهیه نقشه های اجرایی آزادراه و انجام کلیه فعالیت های وارداتی از خارج از کشور به منظور واردات ماشین آلات، مصالح و لوازم صنعتی در ارتباط با فعالیت های موضوع شرکت و نیز مشارکت با سایر شرکت های داخلی و خارجی به منظور انجام فعالیت های فوق و کلیه فعالیت های جانبی، خرید و فروش و واردات کلیه کالاهای مجاز شرکت در مناقصات و مزایده های داخلی و خارجی و اخذ و اعطاء نمایندگی و مشارکت و عقد قرارداد با اشخاص حقیقی یا حقوقی اعم از دولتی و غیردولتی داخلی و خارجی و ایجاد دفتر نمایندگی در خارج، اخذ وام و تسهیلات از بانک ها و موسسات مالی داخلی یا خارجی نامحدود بوده و تابعی از دوره ساخت و بهره برداری تا استهلاک کامل هزینه های انجام شده و سود مشارکت طرح می باشد.